Nezhoubná onemocnění prsu

Skupina nezhoubných změn v prsu je velmi široká. Některá velmi často popisovaná onemocnění prsu jsou jen změnou struktury tkáně v průběhu stárnutí. To platí především pro termíny jako je mastopatie, dysplazie a fibrocystická nemoc prsu, které se používají ve všech oborech zabývajících se nemocemi prsu. Jejich význam je dnes v podstatě popisný. Bohužel mají na ženy často negativní psychologický dopad, protože se jim najednou diagnostikovala odchylka, kterou vnímají – a mnohdy i jejich ošetřující lékaři, jako „nemoc prsu“ .
Poměrně často se v prsu setkáme s benigními změnami, které ovšem mohou pacientce činit velké obtíže, nebo ji alespoň pořádně vyděsit. Mezi nejčastější nálezy patří cysty a fibroadenomy. Na vzniku cyst se podílí řada především hormonálních vlivů, přesný mechanizmus ale není znám. Velikost cyst je velmi variabilní a nejčastěji je najdeme oboustranně a ve větším počtu. Fibroadenomy jsou častým nálezem hlavně u mladých žen. Příčinu vzniku neznáme. Fibroadenom většinou postupně naroste do velikosti 1 až 3 cm. Pak se již nemění, někdy dokonce regreduje.
Náhodným nálezem při mamografickém vyšetření je objev radiální jizvy. Protože je velmi obtížné jednoznačně odlišit radiální jizvu od infiltrujícího karcinomu, je v těchto případech plně indikována biopsie.